مسکن ماهان

اجاره خانه با دلار و سکه | مبالغ دلاری در قرار داد ذکر نمی‌شود

blank

هنوز فصل جابه‌جایی مستأجران نرسیده، اما گشت‌زنی در دفاتر مشاور املاک از تعیین اجاره‌های نجومی برای واحدهای مسکونی به ویژه لاکچری در سال جاری خبر می‌دهد. نکته عجیب‌تر هم اینکه برخی مالکان برای اجاره منازل خود دلار و سکه طلا به جای رهن و اجاره طلب کرده‌اند

همشهری آنلاین- ابوذر چهل امیرانی: بازار مسکن و اجاره واحدهای مسکونی سال‌هاست دچار التهاب شده و گویا کسی توان مقابله با آن را ندارد. در این بین، برخی‌ها منازل خود را با قیمت‌های گزاف به مستأجران  اجاره می‌دهند و تعیین دلار و سکه طلا برای رهن و اجاره، کم‌کم از شمال شهر به مناطق دیگر هم درحال تسری است. البته، شاید باورش کمی سخت است که برخی‌ها هم دنبال مالکانی هستند که خانه‌های خود را با این شرایط اجاره می‌دهند تا به این واسطه فخرفروشی کنند.

پیدا کردن خانه‌هایی که با دلار و سکه طلا اجاره داده می‌شوند، کمی دشوار است. مشاوران املاک تا حد امکان سعی می‌کنند از به زبان آوردن یا نوشتن این موضوع در فایل اجاره‌ها خودداری کنند و پیشنهادهای خود را به صورت شفاهی به مستأجران اعلام می‌کنند. البته بیشترشان مشتری‌های ثابت دارند و پاسخ درستی به غریبه‌ها نمی‌دهند.

یکی از مشاوران املاک محدوده خیابان فرشته می‌گوید: «به هرحال بیشتر خانه‌های این اطراف دارای پنت‌هاوس، جاروبرقی مرکزی، سالن ورزش، مشاعات لاکچری، نگهبانی، شیرآلات گران‌قیمت و حتی کترینگ و کارواش هستند. سفارتخانه‌ها برای اجاره چنین خانه‌هایی رغبت زیادی دارند و خودشان هم تمایل دارند با دلار اجاره کنند.»

او ادامه می‌دهد: «در این بین، برخی‌ها نیز دنبال چنین خانه‌هایی هستند و حاضر می‌شوند مثل کارمندان سفارتخانه‌ها، اجاره یا رهن خانه‌ها را با دلار بپردازند. عده‌ای هم برای فخرفروشی بین دوستان و آشنایان خود چنین کاری را انجام می‌دهند.»

موضوع جدیدی نیست!

یکی از مشاوران املاک محله کامرانیه عنوان می‌کند خرید و فروش، رهن یا اجاره خانه با دلار، موضوع جدیدی نیست. با این حال حاضر به معرفی خودش نیست و می‌گوید: «بعضی از سفارتخانه‌های خارجی با مشاوران املاک آشنایی قبلی دارند و از آنها می‌خواهند برای کارمندهایشان، خانه‌ای را با دلار اجاره کنند. این کار غیرقانونی نیست، اما برای اینکه دچار دردسر نشویم، سعی می‌کنیم در باره آن صحبت نکنیم.»

او ادامه می‌دهد: «این کار به رضایت طرفین بستگی دارد و اجباری در این کار نیست. قرار هم نیست چنین معاملاتی در همه جای تهران رواج پیدا کند. مشاوران املاک هم در این کار دخالت نمی‌کنند و خیلی مواقع، مشتری‌هایی به ما مراجعه می‌کنند که خودشان دنبال چنین خانه‌هایی هستند.»

از او درباره تعیین اجاره بها با سکه طلا می‌پرسیم که می‌گوید: «خیلی کم پیش می‌آید که کسی خانه‌اش را با سکه طلا اجاره بدهد. این افراد معمولاً کسانی هستند که از همسرشان جدا شده‌اند و برای اینکه در خرید سکه برای پرداخت مهریه دچار مشکل نشوند و وقت خود را برای خرید سکه تلف نکنند، به جای اجاره بها، سکه طلا از مستأجرها می‌گیرند و به همسر قبلی‌شان می‌دهند. البته درصد کمی از افراد هم وجود دارند که دنبال سود هستند و به جای تعیین اجاره ثابت، سکه طلا می‌گیرند و فکر می‌کنند سود کرده‌اند چون قیمت سکه و طلا همیشه رو به افزایش است.»

بیشتر به نفع مستأجران است

یکی از مشاوران املاک محله محمودیه هم عنوان می‌کند چنین معاملاتی در بیشتر بنگاه‌های مسکن شمال شهر انجام می‌شود و این کار بیشتر به نفع مستأجر است؛ چرا که ارزش پول آنها حفظ می‌شود. البته این سود زمانی بیشتر می‌شود که مستأجر اجاره بها نداده و بتواند خانه را به صورت رهن کامل اجاره کند.

او درباره رهن و اجاره منازل با جواهرات می‌گوید: «چنین روشی خیلی مرسوم نیست و مالکان رغبتی به این کار ندارند چون نفعی برایشان ندارد.»  

از یکی از مشاوران املاک محله نیاوران در باره حق کمیسیون مشاوران در این نوع معاملات می‌پرسیم که جواب می‌دهد: «چنین معاملاتی سود خاصی برای مشاوران املاک ندارد. آنها فقط حق کمیسیون خود را طبق تعرفه می‌گیرند. یعنی اگر خانه‌ای با دلار اجاره داده شود، قیمت روز محاسبه و بر همان اساس، حق کمیسیون  دریافت می‌شود. البته در این قراردادها از نوشتن میزان دلار دریافتی اجتناب می‌شود و مبلغ دریافتی به صورت ریالی محاسبه و نوشته می‌شود.»

او ادامه می‌دهد: «برخی از مالکان هم پس از فروش خانه خود، از خریدار می‌خواهند به او دلار یا سکه بدهند و این کار به صورت توافقی انجام می‌شود.»

مسئولان اتحادیه صنف مشاوران املاک عنوان می‌کنند اجاره خانه با دلار برای اتباع خارجی مرسوم بوده، اما بهتر است ایرانی‌ها از این کار اجتناب کنند چون در صورت جابه‌جایی ارز و سکه طلا به مقدار زیاد، نوعی پولشویی محسوب می‌شود و تخلف است. از سوی دیگر، چنین اقدامی ممکن است به اقتصاد کشور ضربه‌ بزند.

blank

خرید ملک در متاورس!!

خرید زمین در متاورس چقدر قابل اعتماد است؟  اگر روزگاری در بنگاه‌های املاک دنبال زمین و خانه می‌گشتیم و در...

blank

پشت پرده افزایش قیمت مسکن !

یک کارشناس اقتصادی با اشاره به افزایش معاملات صوری در دفاتر مشاور املاکی با هدف افزایش قیمت مسکن، گفت: تمام...

blank

نقش مشاران املاک در گرانی ملک

گسترش نیوز نوشت: بهرویان گفت: باید برای مشاوران املاک سامانه در نظر گرفته شود تا با تعیین یک نرخ کمیسیون...

blank

پایان حق کمیسیون نجومی املاکی‌ها

بعد از تصویب بسته پیشنهادی وزارت راه برای ساماندهی بازار اجاره در شورای‌عالی هماهنگی اقتصادی سران قوا، این وزارتخانه بسته...

blank

بازار مسکن به برجام گره خورده

عضو هیات مدیره مشاوران املاک اظهار داشت: واقعیت این است که پروژه مالیات ستانی از خانه‌های خالی شکست خورده‌ است....

blank

کوچ مستاجران شدت گرفت!

وضعیت بازار اجاره، بسیاری از مستاجران را مجبور به نقل مکان از منطقه فعلی خود کرده است. به گزارش ۹...

ارسال نظرات

لطفا برای ارسال و بازدید نظرات به حساب کاربری خود باید وارد شوید!