مسکن ماهان

اجاره داران غیر حرفه‌ای دلیل رشد اجاره‌بها هستند

blank

افزایش قیمت مسکن، تورم عمومی و افزایش قیمت اقلام و کاهالای مصرفی روی قیمت اجاره بها تاثیرگذار است و آن را افزایش می دهد. چرا که بخشی از موجران ما، اجاره دار حرفه ای نیستند، از گرفتن اجاره بها ارتزاق می کنند و درآمد دیگری ندارند.

به گزارش ساختمان آنلاین: یکی از دغدغه های تعداد زیادی از خانوارها در کشور تامین مسکن و پرداخت هزینه های مربوط به خرید و یا اجاره مسکن است و این دغدغه هر روز با انتشار اخبار گرانی ها بیشتر می شود. با توجه به اخبار پرداخت یارانه نقدی و اصلاح اقتصادی باید دید بازار مسکن چه واکنش هایی از خود نشان خواهد داد.

حسام عقبایی، نایب رئیس اول اتحادیه مشاوران املاک تهران در خصوص تاثیر اصلاح اقتصادی بر وضعیت مسکن در دو بخش خرید و فروش و اجاره بها گفت و گو می کند:

پرداخت نقدی یارانه ها چه تاثیری بر بازار مسکن خواهد گذاشت؟

قیمت مسکن در مجموع رشد نامتعارفی در سال های گذشته داشته است اما از آنجا که مسکن یک بازار مقاومی است، تاثیرپذیری و تاثیرگذاری اش مثل بازار طلا و ارز و کالاهای مصرفی خیلی زود نیست. بازار مسکن بسیار دیر تاثیر می پذیرد یعنی روند رکودی و نزولی اش بسیار زمان بر است البته برعکس این موضوع هم صادق است یعنی فارغ شدن از رکود یا پایین آمدن از آن بسیار زمان بر است. لذا اتفاقاتی که در حوزه یارانه ها و گرانی های اخیر به وقوع پیوسته فعلا تاثیر آنچنانی در قیمت مسکن نداشته است.

چرا چنین نظری دارید؟

به دو دلیل؛ اول اینکه بازار مسکن همانطور که گفتم بازار مقاومی است، دلیل دوم به این خاطر است که رشد مسکن در سال گذشته آنقدر بالا بوده که هنوز قیمت سال ۱۴۰۰ در حوزه خرید و فروش دارای حباب است یعنی هنوز به قیمت واقعی خودش نرسیده و باید حباب آن شکسته شود. لذا اینکه متصور باشیم بازار مسکن رشد مضاعف مجددی را در شرایط فعلی تجربه خواهد کرد اینطور نیست چرا فعلا چنین کششی در حوزه خرید و فروش وجود ندارد. وضعیت بازار به نحوی است که فروشندگان واقعی ملک خود را به همان قیمت های سال ۱۴۰۰ که قیمت های بسیار بالایی است، عرضه می کنند.

پس افزایش قیمت های حبابی اخیر در بازار مسکن که شاهد هستیم از سوی چه کسانی است؟

بیشتر از سوی سوداگرانی است که تصمیم به فروش ندارند. این افراد حتی با قیمت های بالاتر از قیمت پیشنهادی خود نیز حاضر به فروش املاک خود نیستند و صرفا با اهداف سوداگرانه و سودجویانه نرخ شکنی می کنند. در واقعیت برای نرخ هایی که این سوداگران می گذارند خریداری وجود ندارد.

چه اهدافی به دنبال چنین سوداگری هاست؟

هدف فروشندگان غیر واقعی این است که ارزش افزوده کاذب یا حباب برای واحدهای خود ایجاد کنند و گرانی های کاذب را در بازار مسکن دامن بزنند.

اما این اقدام سوداگران موجب می شود تا به مرور فروشندگان واقعی هم چنین راهی را در پیش بگیرند؟

بالابردن غیرواقعی ملک از سوی فروشندگان واقعی برایشان سودی به دنبال نخواهد داشت چرا که با این کار نخواهند توانست ملک شان را به فروش برسانند.

به نظرتان که گرانی ها تا چه اندازه روی قیمت اجاره بها اثرگذار خواهد بود؟

افزایش قیمت مسکن، تورم عمومی و افزایش قیمت اقلام و کاهالای مصرفی روی قیمت اجاره بها تاثیرگذار است و آن را افزایش می دهد. چرا که بخشی از موجران ما اجاره دار حرفه ای نیستند، یک یا دو ملک دارند که اجاره داده اند و از گرفتن اجاره بها ارتزاق می کنند و درآمد دیگری ندارند. لذا این مالکان قیمت اجاره بهای دریافتی شان را قیمت کرایه ها و خوراک و پوشاک و … مقایسه می کنند. اما با همه این اثرگذاری ها معتقدم رشد سقف اجاره بها در شرایط کنونی زیر تورم است.

حباب قیمت های مسکن از سوی سوداگران تا چه میزان روی اجاره بها تاثیر می گذارد؟

دو عامل در تعیین اجاره بها اثرگذار است. یکی ازعوامل ارزش واقعی ملک است و دیگری قدرت پرداخت مردم است. به عنوان یک آپارتمان ۱۰۰ متری در مناطق میانی شهر تهران با متری ۳۲ میلیون تومان سه میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومان ارزش گذاری می شود که سود ماهانه این مبلغ حدود ۵۰ تا ۶۰ میلیون تومان است. اما هیچ مستاجری توانایی پرداخت چنین اجاره ای را با توجه به ارزش ملک ندارد.

در خوشبینانه ترین حالت چنین آپارتمان ۶۰۰ تا ۷۰۰ میلیون تومان رهن داده می شود. یا اجاره بهای آن حداکثر به مبلغ هفت تا هشت میلیون تومان با ۱۰۰ میلیون ودیعه خواهد بود. در واقع مالک تنها به این موضوع دلخوش است که ملکش تبدیل به سرمایه پایدار شده است که سال به سال برایش سودآوری دارد.

مسکن در ایران کالا نیست و سرمایه تلقی می شود. قیمت ملک در افزایش قیمت اجاره بها تاثیرگذار است اما توازنی بین ارزش ملک و اجاره بها وجود ندارد. چرا که باید بازار بین بازار عرضه و تقاضا توازنی وجود داشته باشد.

آیا باید دوباره شاهد افزایش قیمت های نجومی مسکن که در سال ۱۴۰۰ شاهد بودیم، باشیم؟

قطعا انتشار اخبار گرانی به گرانی ها دامن می زند و بی تاثیرنیست. اما بازار مخاطبان واقعی هم ظرفیت هایی دارد. به عنوان مثال کسی که در مناطق میانی تهران خانه ای اجاره کرده کارمند عالی رتبه یک اداره ای است که ماهانه حدود ۱۵ میلیون تومان حقوق می گیرد که در سال تغییری ندارد. یعنی هر چقدر که اخبار بخواهند به سوداگری ها دامن بزنند خیلی نمی توانند آنچنانی تاثیرگذار باشند.

اما با وضع موجود قطعا شاهد تشدید جابجایی بین دهک های متوسط و ضعیف خواهیم بود؟

این اتفاق رخ داده اما قاعدتا وضعیت افرادی که ضعیف تر هستند و جزو دهک های پایین جامعه هستند بدتر خواهد شد و در تامین منابع مالی در پرداخت اجاره بها دچار مشکل خواهند شد. دولت وظیفه دارد تسهیلات بانکی بدون کارمزد و بدون بروکراسی اداری برای بهبود وضعیت مستاجران در اختیارشان قرار دهد و آنها را در شرایط استانداردی نگه دارد.

blank

خرید ملک در متاورس!!

خرید زمین در متاورس چقدر قابل اعتماد است؟  اگر روزگاری در بنگاه‌های املاک دنبال زمین و خانه می‌گشتیم و در...

blank

پشت پرده افزایش قیمت مسکن !

یک کارشناس اقتصادی با اشاره به افزایش معاملات صوری در دفاتر مشاور املاکی با هدف افزایش قیمت مسکن، گفت: تمام...

blank

نقش مشاران املاک در گرانی ملک

گسترش نیوز نوشت: بهرویان گفت: باید برای مشاوران املاک سامانه در نظر گرفته شود تا با تعیین یک نرخ کمیسیون...

blank

پایان حق کمیسیون نجومی املاکی‌ها

بعد از تصویب بسته پیشنهادی وزارت راه برای ساماندهی بازار اجاره در شورای‌عالی هماهنگی اقتصادی سران قوا، این وزارتخانه بسته...

blank

بازار مسکن به برجام گره خورده

عضو هیات مدیره مشاوران املاک اظهار داشت: واقعیت این است که پروژه مالیات ستانی از خانه‌های خالی شکست خورده‌ است....

blank

کوچ مستاجران شدت گرفت!

وضعیت بازار اجاره، بسیاری از مستاجران را مجبور به نقل مکان از منطقه فعلی خود کرده است. به گزارش ۹...

ارسال نظرات

لطفا برای ارسال و بازدید نظرات به حساب کاربری خود باید وارد شوید!