مسکن ماهان

ترک فعل ها و موضع گیری ها، باعث گرانی مسکن در سال های اخیر شد

blank

خسروی، رئیس اتحادیه مشاوران املاک اظهار کرد: دو نوع قرارداد در حوزه مسکن وجود دارد که شامل عادی و رسمی می شود. در قرارداد عادی افراد می توانند حتی روی کاغذ سیگار هم قرارداد خود را بنویسند.

به گزارش بازار، مصطفی قلی خسروی، رئیس اتحادیه مشاوران املاک مسکن با رد ادعای قراردادهای شفاهی در بازار مسکن گفت: هر سال در پاییز و زمستان روند معاملات کاهش می یابد و خرید و فروش و همچنین رهن و اجاره مسکن کاهش می یابد. در بهار و تابستان که خرید و اجاره در بازار مسکن افزایش می یابد هم هیچ نوع قرارداد شفاهی نداریم.

وی درباره انواع قراردادهای مسکن اظهار کرد: قرارداد عادی و قرارداد رسمی در بازار مسکن وجود دارد که بر اساس قانون ۱۰ ماده مدنی اگر در این قراردادها خلاف شرع صورت بگیرد نافذ نیست. بر اساس قانون اگر طرفین یعنی مستاجر و موجر حتی روی کاغذ روی سیگار قراردادی را هم امضا کرده باشند، قابل قبول است مگر اینکه خلاف شرع باشد.

رئیس اتحادیه مشاوران املاک مسکن در مصاحبه تلفنی با رادیو گفت‌وگو در پاسخ به این سوال که در قرارداد عادی چه دستگاه هایی می توانند نظارت کنند، بیان کرد: پولی که از بانک دریافت و به حساب فرد خریدار انتقال داده می شود رصد می شود و بنابراین بی حساب و کتاب نیست.

خسروی افزود: در حقیقت حتی در قراردادهای عادی که انتقال ملک در دفترخانه ثبت نمی شود و کد معاملاتی نیز دریافت نمی کنند، امکان نظارت وجود دارد و این کار با رصد تراکنش ها صورت می گیرد که این کارها برای پولشویی انجام می شود.

وی در عین حال اذعان کرد: اگر پولشویی در حوزه مسکن رخ دهد قطعا مسئولینی وجود دارند که رصد کنند. مشاوران املاک حق دارند تا پنج سال تمام قراردادها را نگه دارند و در این میان اطلاعات سپاه دستور می دهد تمام قراردادهایی که بسته شده است را تحویل این اداره دهند.

خسروی در خصوص دلایل افزایش قیمت مسکن در سال های اخیر اظهار کرد: در هشت سال گذشته ساخت و ساز را متوقف کرده ایم و ناگهان در خرداد ۱۳۹۸ اعلام کردیم خانه ۴۵ درصد گران شده است و این ترک فعل ها و موضع گیری ها باعث گرانی مسکن شده است.

blank

خرید ملک در متاورس!!

خرید زمین در متاورس چقدر قابل اعتماد است؟  اگر روزگاری در بنگاه‌های املاک دنبال زمین و خانه می‌گشتیم و در...

blank

پشت پرده افزایش قیمت مسکن !

یک کارشناس اقتصادی با اشاره به افزایش معاملات صوری در دفاتر مشاور املاکی با هدف افزایش قیمت مسکن، گفت: تمام...

blank

نقش مشاران املاک در گرانی ملک

گسترش نیوز نوشت: بهرویان گفت: باید برای مشاوران املاک سامانه در نظر گرفته شود تا با تعیین یک نرخ کمیسیون...

blank

پایان حق کمیسیون نجومی املاکی‌ها

بعد از تصویب بسته پیشنهادی وزارت راه برای ساماندهی بازار اجاره در شورای‌عالی هماهنگی اقتصادی سران قوا، این وزارتخانه بسته...

blank

بازار مسکن به برجام گره خورده

عضو هیات مدیره مشاوران املاک اظهار داشت: واقعیت این است که پروژه مالیات ستانی از خانه‌های خالی شکست خورده‌ است....

blank

کوچ مستاجران شدت گرفت!

وضعیت بازار اجاره، بسیاری از مستاجران را مجبور به نقل مکان از منطقه فعلی خود کرده است. به گزارش ۹...

ارسال نظرات

لطفا برای ارسال و بازدید نظرات به حساب کاربری خود باید وارد شوید!