مسکن ماهان

در این بنگاه‌ها خانه معامله نکنید

blank

عضو هیات مدیره اتحادیه مشاوران املاک تهران، گفت: عدم صدور کد رهگیری در معاملات اجاره و خرید و فروش تخلف است و از مردم درخواست داریم در دفاتر املاکی که کد رهگیری صادر نمی‌کنند، معاملات خود را ثبت نکنند و تخلفات را به اتحادیه گزارش کنند.

اقتصاد۲۴– «کد رهگیری» با هدف افزایش ضریب امنیت معاملات ملکی ایجاد شد و به عنوان یک اصل قانونی مبنای سلامت معاملات اعم از اجاره و خرید و فروش قرار گرفت. با این حال هنوز بسیاری از بنگاه‌های املاکی از صدور کدرهگیری خودداری می‌کنند.

تخلفات بنگاه‌های املاکی در عدم صدور کد رهگیری برای مستاجران و خریداران دردسر‌های زیادی ایجاد کرده است که جامعه مستاجر بیش از هر قشر دیگری با آن درگیری دارد. برای مثال مستاجران زیادی در تماس با خبرگزاری ایرنا اعلام کردند که ثبت‌نام آن‌ها در سامانه دریافت وام ودیعه مسکن به این دلیل رد شده است که قرارداد اجاره آن‌ها فاقد کدرهگیری است.

بر اساس مشاهدات میدانی از رفتار بنگاه‌های ملکی هنگام تنظیم قرارداد‌های اجاره، به مستاجران گفته می‌شود که کد رهگیری کاربرد خاصی ندارد و اگر مستاجر برای صدور آن اصرار داشته باشد مبلغ ۲۰۰ تا یک میلیون تومان سوی مشاوران املاک دریافت می‌شود؛ البته تخلف در عدم صدور کدرهگیری به همین جا ختم نمی‌شود. اکنون بسیاری از معاملات فروش نیز بدون کد رهگیری انجام می‌شود که منجر به فروش ملک به چند نفر و تشکیل پرونده‌های قضایی زیادی شده است.

مردم تخلف در صدور کد رهگیری را به اتحادیه اطلاع دهند

«سعید لطفی» عضو هیات مدیره اتحادیه مشاوران املاک تهران  گفت: کمیسیون حل اختلاف مستقر در اتحادیه املاک برابر قانون نظام صنفی به‌طور دائم تخلفات صنفی را رسیدگی می‌کند و مردم می‌توانند تخلف عدم صدور کد رهگیری را به شماره تلفن ۷۳۳۴ گزارش دهند.

به گفته عضو هیات مدیره اتحادیه مشاوران املاک تهران، بعد از ثبت شکایت شهروندان اگر بنگاه ملکی به قانون تمکین نکند، دفتر مشاور املاک متخلف پلمپ خواهد شد.

وی توضیح داد: عدم جواز کسب می‌تواند یکی از دلایل عدم صدور کد رهگیری در معاملات باشد. بر همین اساس از مردم درخواست کردیم در بنگاه‌هایی که جواز کسب ندارد، هیچ‌گونه معامله ملکی انجام ندهند. حتی مردم آدرس فعلی بنگاه مسکن را با آدرس روی جواز کسب تطابق دهند و در صورت تغییر آدرس از معامله در آن بنگاه املاکی خودداری کنند.

به گفته این عضو اتحادیه املاک اگر صدور کد رهگیری در دفاتر مشاور املاکی تقویت شود، به جای اینکه یک ملک به چند نفر فروخته شود، فقط یک بار معامله حقیقی انجام می‌شود.

لطفی ادامه داد: کد رهگیری میزان جرایم خرید و فروش را کاهش می‌دهد به‌شرط اینکه وزارت اقتصاد هم از معاملات بدون کدرهگیری حمایت نکند و پاسخ استعلامات نقل و انتقالات بدون کدرهگیری را ندهد.

به گفته وی، قانون الزام کرده است که هر معامله‌ای باید با کدرهگیری انجام شود و کد رهگیری مهر تاییدی است بر انجام معامله؛ اما از آنجایی که مالیات‌ها بر اساس میزان کد رهگیری صادر می‌شود، دلیل دیگری برای فرار از صدور آن است.

منبع: ایرنا

blank

خرید ملک در متاورس!!

خرید زمین در متاورس چقدر قابل اعتماد است؟  اگر روزگاری در بنگاه‌های املاک دنبال زمین و خانه می‌گشتیم و در...

blank

پشت پرده افزایش قیمت مسکن !

یک کارشناس اقتصادی با اشاره به افزایش معاملات صوری در دفاتر مشاور املاکی با هدف افزایش قیمت مسکن، گفت: تمام...

blank

نقش مشاران املاک در گرانی ملک

گسترش نیوز نوشت: بهرویان گفت: باید برای مشاوران املاک سامانه در نظر گرفته شود تا با تعیین یک نرخ کمیسیون...

blank

پایان حق کمیسیون نجومی املاکی‌ها

بعد از تصویب بسته پیشنهادی وزارت راه برای ساماندهی بازار اجاره در شورای‌عالی هماهنگی اقتصادی سران قوا، این وزارتخانه بسته...

blank

بازار مسکن به برجام گره خورده

عضو هیات مدیره مشاوران املاک اظهار داشت: واقعیت این است که پروژه مالیات ستانی از خانه‌های خالی شکست خورده‌ است....

blank

کوچ مستاجران شدت گرفت!

وضعیت بازار اجاره، بسیاری از مستاجران را مجبور به نقل مکان از منطقه فعلی خود کرده است. به گزارش ۹...

ارسال نظرات

لطفا برای ارسال و بازدید نظرات به حساب کاربری خود باید وارد شوید!