مسکن ماهان

دلیل نامتعارف شدن قیمت مسکن چیست؟

blank

به گزارش دلتا مگ به نقل از جامعه ۲۴، حسام عقبایی با اشاره به نامتعارف شدن قیمت مسکن گفت: اکنون این بازار با رکود سنگینی مواجه بوده و معاملات و خرید و فروش‌ها به شدت روند نزولی داشته‌اند.

وی با بیان اینکه بازار مسکن در فصل پاییز امسال با میزان رشد مواجه بود، اظهار کرد: با وجود اینکه در فصل پاییز گذشته این بازار سیر صعودی داشت، اما در زمستان و نزدیکی به ایام عید که انتظار افزایش هرچه بیشتر معاملات را داشتیم، این بازار تغییر چشمگیری نداشت و میزان خرید و فروش‌ها با همان روند پاییز پیش رفت.

عقبایی وضعیت بازار مسکن را تا پایان سال با همین روند رکودی با تثبیت قیمت‌ها پیش‌بینی کرد و گفت: اکنون قیمت املاک تقریبا در یک ثبات نسبی قرار دارد و فعلا روند افزایشی نداشته است.

وضعیت قیمت مسکن در سه ماه اول ۱۴۰۱

وی پیش‌بینی سه ماهه اول سال آینده در بازار مسکن را اینگونه خواند: اگر دولت و وزارت راه و شهرسازی در تولید مسکن با سرعت بیشتری به پیش روند، قطعا تاثیر بسزایی در رونق گرفتن معاملات و شکستن حباب غیر منطقی و نامتعارف در بازار مسکن را خواهند داشت.

این کارشناس اضافه کرد: همچنین اگر عملیات اجرایی وعده ۴ میلیونی مسکن، با سرعت بیشتری به پیش رود، می‌تواند عاملی در جهت کنترل قیمت بوده و در نیم سال اول سال ۱۴۰۱، در وحله اول شاهد یک تثبیت قیمت و سپس کاهش قیمت‌ها تا سقف ۵ درصد الی ۱۰ درصد در شهر‌های بزرگ وهمچنین در واحد‌های متراز بالا و افزایش میزان معاملات در بهار و تابستان سال آینده خواهیم بود.

نقش مشاورین املاک در نامتعارف شدن قیمت مسکن

نایب رییس اول اتحادیه صنف مشاوران املاک تهران نقش مشاورین املاک در تعیین قیمت مسکن را بسیار کمرنگ خواند و گفت: معتقدم مشاورین املاک نه اینکه در تعیین قیمت‌ها نقش بی رنگی داشته باشند، اما می‌توان گفت علیرقم اینکه رسانه‌ها نقش آن‌ها را در تعیین میزان قیمت ملک و یا اجاره بهای آن‌ها بسیار بالا می‌دانند، می‌توان گفت که آن‌ها در این حوزه بی تاثیر نیستند، اما نقش به شدت کمرنگی دارند و اثر آن‌ها آنقدر نیست که گرانی قیمت مسکن را بر گردن آن‌ها بیندازیم.

بر اساس گفته عقبایی، برخی مولفه‌ها مانند تولید، هزینه‌های شهرداری، هزینه‌های صدور، پروانه ساختمانی، مصالح ساختمانی مانند آهن و سیمان و سایر اقلام ساختمانی و تزیینات ساختمانی و حتی هزینه‌های سازمان نظام مهندسی و هزینه تمام شده زمین به خصوص در شهر‌های بزرگ، همه و همه عوامل بسیار تاثیرگذار در قیمت مسکن هستند.

blank

خرید ملک در متاورس!!

خرید زمین در متاورس چقدر قابل اعتماد است؟  اگر روزگاری در بنگاه‌های املاک دنبال زمین و خانه می‌گشتیم و در...

blank

پشت پرده افزایش قیمت مسکن !

یک کارشناس اقتصادی با اشاره به افزایش معاملات صوری در دفاتر مشاور املاکی با هدف افزایش قیمت مسکن، گفت: تمام...

blank

نقش مشاران املاک در گرانی ملک

گسترش نیوز نوشت: بهرویان گفت: باید برای مشاوران املاک سامانه در نظر گرفته شود تا با تعیین یک نرخ کمیسیون...

blank

پایان حق کمیسیون نجومی املاکی‌ها

بعد از تصویب بسته پیشنهادی وزارت راه برای ساماندهی بازار اجاره در شورای‌عالی هماهنگی اقتصادی سران قوا، این وزارتخانه بسته...

blank

بازار مسکن به برجام گره خورده

عضو هیات مدیره مشاوران املاک اظهار داشت: واقعیت این است که پروژه مالیات ستانی از خانه‌های خالی شکست خورده‌ است....

blank

کوچ مستاجران شدت گرفت!

وضعیت بازار اجاره، بسیاری از مستاجران را مجبور به نقل مکان از منطقه فعلی خود کرده است. به گزارش ۹...

ارسال نظرات

لطفا برای ارسال و بازدید نظرات به حساب کاربری خود باید وارد شوید!