مسکن ماهان

رشد ۲۸۸ درصدی اجاره‌ بها در لرستان !

blank
گروه استان‌ها ـ معاون عمرانی استاندار لرستان با اشاره به رشد ۲۸۸ درصدی اجاره‌بهای این استان در ۶ سال گذشته گفت: عدم نظارت بر صنف املاکی‌ها سبب ایجاد حاشیه‌نشینی در لرستان شده‌ است.

به گزارش از خرم‌آباد، احمدرضا دالوند شامگاه شنبه در جلسه بررسی افزایش بی‌رویه قیمت مسکن و اجاره‌بها در سطح لرستان اظهار داشت: براساس آخرین آمار سال ۱۳۹۵ به‌عنوان مبنای شاخص اجاره‌بها در نظر گرفته شده‌ است که از آن سال تاکنون به‌طور متوسط ۱۸۰ درصد افزایش اجاره‌بها در کشور داشته‌ایم.

وی افزود: نرخ اجاره‌بها در استان لرستان نسبت به میانگین کشور از بازه زمانی ۱۳۹۵ تاکنون ۲۸۸ درصد رشد و نسبت به میانگین کشوری تقریباً بیش از ۱۰۰ درصد رشد داشته‌  که با توجه به اهمیت موضوع در این زمینه باید چاره‌اندیشی و از این روند جلوگیری شود.

معاون عمرانی استاندار لرستان با اشاره به عوامل مؤثر بر تعیین قیمت ملک و اجاره‌بها عنوان کرد: موقعیت ملک، سال ساخت ملک، نوع سازه و کیفیت مصالح از جمله عوامل اثرگذار بر قیمت ملک و اجاره‌بهاست.

وی بیان کرد: عدم تعیین مبنای درست قیمت، عدم نظارت و کنترل صنف مربوط به مشاوران املاک به‌عنوان مهم‌ترین علت افزایش بی‌رویه نرخ اجاره‌بها در استان لرستان تعیین شده‌است.

دالوند با بیان اینکه یکی از چالش‌های جدی که امروز سبب حاشیه‌نشینی در شهرها شده‌است عدم نظارت بر صنف املاکی‌هاست، گفت: مشاوران املاک  زمین‌های حاشیه شهرها و خارج از محدوده را به‌صورت قطعه‌بندی با قیمت پایین به فروش می‌رسانند و همین موضوع سبب ایجاد یک منطقه حاشیه‌نشین می‌شود و هیچ کنترلی هم روی آن وجود ندارد.

وی خاطرنشان کرد: سازمان صنعت، معدن و تجارت با همکاری اتحادیه املاکی‌ها باید طی جلساتی کلیه املاکی‌های لرستان را مورد ارزیابی قرار دهد و نظارت بر آن‌ها باید با جدیت بیشتر انجام شود.

معاون عمرانی استاندار لرستان تصریح کرد: هر معامله انجام‌شده در بنگاه‌های املاکی باید کد رهگیری داشته باشد و تا زمانی که این وضعیت کنترل نشود، برخی املاکی‌ها سوءاستفاده می‌کنند و سبب ایجاد مناطق حاشیه‌نشین، افزایش قیمت ملک و اجاره‌بها می‌شوند.

دالوند اظهار داشت: فضای مجازی و آگهی‌های بدون ضابطه در حوزه مسکن سبب ایجاد مشکلات زیادی شده‌است که پلیس فتا، نیروی انتظامی و نیروهای امنیتی باید به این موضوع ورود کنند.

وی افزود: در کشور و به‌تبع آن استان لرستان ساختمان به یک سرمایه تبدیل شده‌ و همین امر نیز یکی از موضوعات تأثیرگذار بر افزایش قیمت اجاره‌بها و ملک است که در این راستا باید اصحاب رسانه و صداوسیما برای فرهنگ‌سازی پای کار بیایند.

معاون عمرانی استاندار لرستان عنوان کرد: اگر بتوانیم یک قیمت پایه و منطقی با توجه به شاخص‌ها در این استان برای اجاره‌بها، قیمت ملک و همچنین نظارت بر املاکی‌ها و کنترل بر فضای مجازی انجام دهیم، می‌توانیم قیمت اجاره‌بها و ملک را در لرستان کنترل کنیم.

blank

خرید ملک در متاورس!!

خرید زمین در متاورس چقدر قابل اعتماد است؟  اگر روزگاری در بنگاه‌های املاک دنبال زمین و خانه می‌گشتیم و در...

blank

پشت پرده افزایش قیمت مسکن !

یک کارشناس اقتصادی با اشاره به افزایش معاملات صوری در دفاتر مشاور املاکی با هدف افزایش قیمت مسکن، گفت: تمام...

blank

نقش مشاران املاک در گرانی ملک

گسترش نیوز نوشت: بهرویان گفت: باید برای مشاوران املاک سامانه در نظر گرفته شود تا با تعیین یک نرخ کمیسیون...

blank

پایان حق کمیسیون نجومی املاکی‌ها

بعد از تصویب بسته پیشنهادی وزارت راه برای ساماندهی بازار اجاره در شورای‌عالی هماهنگی اقتصادی سران قوا، این وزارتخانه بسته...

blank

بازار مسکن به برجام گره خورده

عضو هیات مدیره مشاوران املاک اظهار داشت: واقعیت این است که پروژه مالیات ستانی از خانه‌های خالی شکست خورده‌ است....

blank

کوچ مستاجران شدت گرفت!

وضعیت بازار اجاره، بسیاری از مستاجران را مجبور به نقل مکان از منطقه فعلی خود کرده است. به گزارش ۹...

ارسال نظرات

لطفا برای ارسال و بازدید نظرات به حساب کاربری خود باید وارد شوید!