مسکن ماهان

فعالیت ۳ هزار مشاور املاک غیرقانونی در پایتخت

blank

شفقنا اقتصادی _ عضو هیئت مدیره اتحادیه مشاوران املاک گفت: رهاشدگی سایت های فروش ملک، زمینه ساز افزایش لجام گسیخته قیمت مسکن در کشور شده است.

به گزارش شفقنا اقتصادی به نقل از همشهری آنلاین، سعید لطفی گفت: کنترل تورم و تولید مسکن به صورت جهادگونه می‌تواند به کنترل قیمت خانه منجر شود. متاسفانه رشد بیش از حد نقدینگی و رسیدن آن به ۵۲۵۰ هزار میلیارد تومان مثل یک سیل عمل می‌کند که با هجوم به بازارها آنها را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

به گفته عضو اتحادیه مشاوران املاک کشور، در صورتی که نتوانیم علت‌های منجر به نابسامانی بازار مسکن را شناسایی و در جهت حل آنها اقدام کنیم، مجبوریم به مقابله با معلول‌ها بپردازیم.

او ادامه داد: رهاشدگی سایت های فروش ملک از عوامل رشد قیمت مسکن است به طوری که درباره اثرات درج نرخ های دلخواه در اپلیکیشن‌ها و سامانه‌های فروش ملک که باعث ایجاد رکوردهای افزایشی قیمت مسکن می‌شود، هشدار داده‌ایم. البته مخالف استفاده از تکنولوژی نیستیم اما باید برای فعالیت سایت‌های ملکی، قوانین و مقررات مناسب وضع شود.

لطفی گفت: متاسفانه ارگان‌ها یا دستگاه‌هایی که مسئول مستقیم برنامه ریزی در حوزه مسکن بوده‌اند نتوانسته‌اند نابه سامانی های اقتصاد کلان و رشد لجام گسیخته قیمت‌ها در بازار مسکن را کنترل کنند بنابراین همواره آنها را عامل گرانی خانه معرفی می‌کنند.

به گفته عضو هیئت مدیره اتحادیه مشاوران املاک، واسطه‌های ملکی برای رونق بازار مسکن تلاش می کنند قیمت ها را پایین بیاورند اما مشاوران املاک از هیچ گونه حمایت دولتی برخوردار نیستند.

او گفت: مشاوران املاک زیر مجموعه وزارت صمت هستند اما به دلیل تضعیف این صنف و برخی نزاع‌های بی‌مورد داخلی، شرایط به گونه‌ای شده که هر دستگاه و وزارتخانه‌ای به خودش اجازه می‌دهد درباره قوانین صنف اظهار نظر کند.

این کارشناس مسکن درباره طرح تعیین نرخ حق‌الزحمه مشاوران املاک بر اساس قیمت منطقه‌ای اظهار کرد: این طرح که توسط وزارت راه و شهرسازی تهیه شده، پشتوانه کارشناسی ندارد و بدون مشورت با فعالان بازار مسکن تهیه شده است. بنابراین مثل بسیاری از دستورالعمل ها و ابلاغیه های خلق الساعه قبلی محکوم به شکست است.

او افزود: حدود ۱۲ هزار مشاور املاک دارای پروانه کسب در شهر تهران فعالیت می‌کنند و به طور معمول شناسنامه دار هستند اما تقریباً ۳ هزار دفتر بدون پروانه به شکل غیر قانونی فعالیت دارند. این دفاتر بدون مجوز، تخلفاتی همچون دریافت بالابود، کمیسیون بالاتر از نرخ های مصوب و تعیین قیمت های بی حساب و کتاب برای واحدهای عرضه شده را مرتکب می‌شوند که باید در اسرع وقت به وضعیت آنها رسیدگی شود.

blank

خرید ملک در متاورس!!

خرید زمین در متاورس چقدر قابل اعتماد است؟  اگر روزگاری در بنگاه‌های املاک دنبال زمین و خانه می‌گشتیم و در...

blank

پشت پرده افزایش قیمت مسکن !

یک کارشناس اقتصادی با اشاره به افزایش معاملات صوری در دفاتر مشاور املاکی با هدف افزایش قیمت مسکن، گفت: تمام...

blank

نقش مشاران املاک در گرانی ملک

گسترش نیوز نوشت: بهرویان گفت: باید برای مشاوران املاک سامانه در نظر گرفته شود تا با تعیین یک نرخ کمیسیون...

blank

پایان حق کمیسیون نجومی املاکی‌ها

بعد از تصویب بسته پیشنهادی وزارت راه برای ساماندهی بازار اجاره در شورای‌عالی هماهنگی اقتصادی سران قوا، این وزارتخانه بسته...

blank

بازار مسکن به برجام گره خورده

عضو هیات مدیره مشاوران املاک اظهار داشت: واقعیت این است که پروژه مالیات ستانی از خانه‌های خالی شکست خورده‌ است....

blank

کوچ مستاجران شدت گرفت!

وضعیت بازار اجاره، بسیاری از مستاجران را مجبور به نقل مکان از منطقه فعلی خود کرده است. به گزارش ۹...

ارسال نظرات

لطفا برای ارسال و بازدید نظرات به حساب کاربری خود باید وارد شوید!