مسکن ماهان

قیمت اجاره در تهران و سایر شهرها چقدر افزایش یافته است؟

blank

رستم قاسمی اعلام کرد که نرخ اجاره مسکن در تهران برای قراردادهای جدید ۲۵ درصد خواهد بود.

به گزارش دلتا مگ به نقل از ایلنا، وزیر راه و شهرسازی در حاشیه نشست فوق العاده ستاد تنظیم بازار نرخ افزایش اجاره بها در بقیه کلانشهرها را ۲۰ درصد و سایر شهرها ۱۵ درصد اعلام کرد.

رستم قاسمی با تاکید بر اینکه با متخلفان این مصوبه برخورد تعزیراتی خواهد شد، تصریح کرد: مبنای افزایش تصویب شده را برای مالکان و مستاجران براساس نرخ اجاره سال قبل دانست و از میزان افزایش ودیعه مسکن در روزهای آینده خبر داد.

عبدالله اوتادی عضو هیات مدیره اتحادیه مشاوران املاک درباره نرخ اجاره مسکن در تهران گفته است: پیش از اینکه دولت در قیمت‌گذاری بازار اجاره دخالت داشته‌ باشد، متوسط و میانگین افزایش اجاره‌بها در تهران بین ۹ تا ۱۳ درصد بود. اما دخالت دولت منجر به افزایش قیمت بالای ۷۵ درصدی نرخ ها طی سه سال شد.

او با بیان اینکه نرخ اجاره در برخی از مناطق تهران تا ۳۰۰ درصد افزایش پیدا کرده‌ است، عنوان کرد: دولت سه سال است که سقف افزایش اجاره‌بها را به ۲۵ درصد رسانده که در مجموع سه سال این میزان افزایش اجاره‌بها به طور رسمی به ۷۵ درصد رسیده‌ است. وی با تاکید بر اینکه قیمت گذاری دستوری در بازار اجاره هیچ کمکی به مستاجران نکرد و حتی باعث افزایش کرایه خانه شد.

طبق گفته اوتادی، دولت به جای دخالت در بازار مسکن باید به افزایش تولید مسکن کمک کند. در حال حاضر فقط اخذ جواز ساخت مسکن بیش از ۱.۵ سال زمان می‌برد و در این شرایط روند تولید مسکن بسیار کُند خواهد بود و می‌دانیم که عامل موثر برای کاهش اجاره بها افزایش عرضه و تولید مسکن است.

اوتادی عضو هیات مدیره اتحادیه مشاوران املاک درباره میزان افزایش اجاره‌بها گقت: در حال حاضر شاهد درخواست افزایش اجاره و ثبات رهن‌ها هستیم و بیشتر موجران به دنبال افزایش نرخ اجاره ماهانه هستند به طوری که قراردادهای ۱۰۰ میلیون رهن با ۳ میلیون اجاره به ۱۰۰ میلیون رهن با ۸ میلیون اجاره رسیده‌ است.

blank

خرید ملک در متاورس!!

خرید زمین در متاورس چقدر قابل اعتماد است؟  اگر روزگاری در بنگاه‌های املاک دنبال زمین و خانه می‌گشتیم و در...

blank

پشت پرده افزایش قیمت مسکن !

یک کارشناس اقتصادی با اشاره به افزایش معاملات صوری در دفاتر مشاور املاکی با هدف افزایش قیمت مسکن، گفت: تمام...

blank

نقش مشاران املاک در گرانی ملک

گسترش نیوز نوشت: بهرویان گفت: باید برای مشاوران املاک سامانه در نظر گرفته شود تا با تعیین یک نرخ کمیسیون...

blank

پایان حق کمیسیون نجومی املاکی‌ها

بعد از تصویب بسته پیشنهادی وزارت راه برای ساماندهی بازار اجاره در شورای‌عالی هماهنگی اقتصادی سران قوا، این وزارتخانه بسته...

blank

بازار مسکن به برجام گره خورده

عضو هیات مدیره مشاوران املاک اظهار داشت: واقعیت این است که پروژه مالیات ستانی از خانه‌های خالی شکست خورده‌ است....

blank

کوچ مستاجران شدت گرفت!

وضعیت بازار اجاره، بسیاری از مستاجران را مجبور به نقل مکان از منطقه فعلی خود کرده است. به گزارش ۹...

ارسال نظرات

لطفا برای ارسال و بازدید نظرات به حساب کاربری خود باید وارد شوید!