مسکن ماهان

وضعیت مسکن در سال آینده

blank

“حسام عقبایی”، نایب رییس اول اتحادیه صنف مشاوران املاک تهران در گفت‌وگویی با اشاره به وضعیت بازار مسکن در سال جاری گفت: اکنون این بازار با رکود سنگینی مواجه بوده و معاملات و خرید و فروش‌ها به شدت روند نزولی داشته اند.

وی با بیان اینکه بازار مسکن در فصل پاییز امسال با میزان رشد مواجه بود، اظهار کرد: با وجود اینکه در فصل پاییز گذشته این بازار سیر صعودی داشت، اما در زمستان و نزدیکی به ایام عید که انتظار افزایش هرچه بیشتر معاملات را داشتیم، این بازار تغییر چشمگیری نداشت و میزان خرید و فروش‌ها با همان روند پاییز پیش رفت.

عقبایی وضعیت بازار مسکن را تا پایان سال با همین روند رکودی با تثبیت قیمت‌ها پیش بینی کرد و گفت: اکنون قیمت املاک تقریبا در یک ثبات نسبی قرار دارد و فعلا روند افزایشی نداشته و امیدوارم بازار مسکن به سمت و سوی خوبی پیش رود.

وضعیت قیمت مسکن در سه ماه اول ۱۴۰۱

وی پیش بینی سه ماهه اول سال آینده در بازار مسکن را اینگونه خواند: اگر دولت و وزارت راه و شهرسازی در تولید مسکن با سرعت بیشتری به پیش روند، مطمعنا تاثیر بسزایی در رونق گرفتن معاملات و شکستن حباب غیر منطقی و نامتعارف در بازار مسکن را خواهند داشت و همچنین اگر عملیات اجرایی وعده ۴ میلیونی مسکن که رییس محترم جمهور و دولت محترم فعلی بیان کرده بودند، با سرعت بیشتری به پیش رود، می‌تواند عاملی در جهت کنترل قیمت بوده و در نیم سال اول سال ۱۴۰۱، در وحله اول شاهد یک تثبیت قیمت و سپس کاهش قیمت‌ها تا سقف ۵ درصد الی ۱۰ درصد در شهر‌های بزرگ وهمچنین در واحد‌های متراز بالا و افزایش میزان معاملات در بهار و تابستان سال آینده خواهیم بود.

مشاورین املاک در تعیین قیمت مسکن چه نقشی دارند؟

نایب رییس اول اتحادیه صنف مشاوران املاک تهران نقش مشاورین املاک دز تعیین قیمت مسکن را بسیار کمرنگ خواند و گفت: به نظر من مشاورین املاک نه اینکه در تعیین قیمت‌ها نقش بی رنگی داشته باشند، اما می‌توان گفت علی رقم اینکه رسانه‌ها نقش آن‌ها را در تعیین میزان قیمت ملک و یا اجاره بهای آن‌ها بسیار بالا می‌دانند، می‌توان گفت که آن‌ها در این حوزه بی تاثیر نیستند، اما نقش به شدت کمرنگی دارند و اثر آن‌ها آنقدر نیست که گرانی قیمت مسکن را بر گردن آن‌ها بیندازیم و برخی مولفه‌ها مانند تولید، هزینه‌های شهرداری، هزینه‌های صدور، پروانه ساختمانی، مصالح ساختمانی مانند آهن و سیمان و سایر اقلام ساختمانی و تزیینات ساختمانی و حتی هزینه‌های سازمان نظام مهندسی و هزینه تمام شده زمین بخصوص در شهر‌های بزرگ، همه و همه عوامل بسیار تاثیرگذار در قیمت مسکن هستند.

وی نبودن توازن در عرضه و تقاضا را از دیگر عوامل مهم و تاثیرگذار در نامتعارف شدن قیمت مسکن دانست و تصریح کرد: کاهش درآمد عمومی مردم نسبت به تورم موجود، عامل بسیار مهمی در کاهش قدرت خرید آن‌ها ست که اگر به این مولفه‌ها بپردازیم و آن‌ها را دنبال کنیم، قطعا سهم مشاورین املاک بسیار بیرنگ خواهد بود و مانور دادن بر این قضیه به جز اینکه آدرس اشتباهی به مردم داده شود حاصل دیگری ندارد.

عقبایی در پایان با بیان اینکه در هر صنفی ممکن است متخلف وجود داشته باشد و مشاورین املاک نیز از این امر مثتثنی نیستند اظهار کرد: البته ممکن است مشاورین املاک خلافکار قلیلی نیز در کشور وجود داشته باشند، که قطعا بر اساس قوانین نظام امور صنفی اتحادیه‌های مشاورین املاک کشور در اتحادیه‌های موجود در سراسر شهر‌های کشور با آن‌ها مقابله خواهد شد. در خصوص شهر تهران نیز مردم با مشاهده هرگونه تخلف و اضافه دریافت کمیسیون در این حوزه می‌توانند با مراجعه به اتحادیه املاک و یا تماس با شماره تلفن ۷۳۳۴ مشکلات خود را مطرح کرده تا به مشکلات آن‌ها رسیدی شود.

منبع: تهران بهشت

blank

خرید ملک در متاورس!!

خرید زمین در متاورس چقدر قابل اعتماد است؟  اگر روزگاری در بنگاه‌های املاک دنبال زمین و خانه می‌گشتیم و در...

blank

پشت پرده افزایش قیمت مسکن !

یک کارشناس اقتصادی با اشاره به افزایش معاملات صوری در دفاتر مشاور املاکی با هدف افزایش قیمت مسکن، گفت: تمام...

blank

نقش مشاران املاک در گرانی ملک

گسترش نیوز نوشت: بهرویان گفت: باید برای مشاوران املاک سامانه در نظر گرفته شود تا با تعیین یک نرخ کمیسیون...

blank

پایان حق کمیسیون نجومی املاکی‌ها

بعد از تصویب بسته پیشنهادی وزارت راه برای ساماندهی بازار اجاره در شورای‌عالی هماهنگی اقتصادی سران قوا، این وزارتخانه بسته...

blank

بازار مسکن به برجام گره خورده

عضو هیات مدیره مشاوران املاک اظهار داشت: واقعیت این است که پروژه مالیات ستانی از خانه‌های خالی شکست خورده‌ است....

blank

کوچ مستاجران شدت گرفت!

وضعیت بازار اجاره، بسیاری از مستاجران را مجبور به نقل مکان از منطقه فعلی خود کرده است. به گزارش ۹...

ارسال نظرات

لطفا برای ارسال و بازدید نظرات به حساب کاربری خود باید وارد شوید!