مسکن ماهان

کاهش قیمت مسکن با واقعیت همخوانی ندارد

blank

به گزارش خبرنگار مسکن و شهرسازی خبرگزاری آنا، طبق اعلام بانک مرکزی، در دی‌ماه ۱۴۰۰ متوسط قیمت یک مترمربع مسکن در شهر تهران ۳۲ میلیون و ۹۴۰ هزار تومان بوده که نسبت به ماه قبل و مدت مشابه سال قبل به ترتیب ۱.۱ و ۲۰.۳ درصد افزایش یافته است.

از طرفی به گفته برخی فعالان این بازار قیمت مسکن در بازار طی بهمن‌ماه با روند کاهشی همراه شده است مصطفی قلی خسروی، رئیس اتحادیه مشاوران املاک معتقد است در ماه‌های اخیر بازار مسکن به ثبات رسیده است.

به گفته وی با کاهش قیمت دلار، قیمت طلا، خودرو و مسکن نیز پایین آمد و بررسی‌ها از کاهش حدود نیم درصدی قیمت خانه در تهران طی دو هفته گذشته حکایت دارد.

اما دراین‌بین برخی از کارشناسان زیاد به کاهش قیمت مسکن خوش‌بین نیستند و معتقدند با توجه به شرایط فعلی اقتصاد کاهش قیمت مسکن امکان‌پذیر نیست.

احمدرضا سرحدی کارشناس مسکن در گفت‌وگو با خبرگزاری آنا اظهار کرد: بازار مسکن گران‌ترین بازاری است که بر زندگی مردم تأثیر دارد قیمت‌ها در این بخش به‌شدت بالا رفته و تقریباً از دسترس متقاضیان خارج شده است بنابراین ظرفیت آن‌چنانی برای رشد بیشتر ندارد.

وی افزود: قیمت نهاده‌های ساختمانی از جمله مصالح ساختمانی، عوارض ساخت‌وساز و مدت‌زمان خواب سرمایه برای احداث ساختمان موجب شده قیمت ساختمان هیچ‌گاه کاهشی نشود بلکه فقط می‌تواند ثبات یابد.

سرحدی با بیان اینکه کاهش قیمت مسکن با واقعیت همخوانی ندارد، گفت: در حال حاضر بازار مسکن در شرایط رکود قرار دارد حتی در صدور پروانه ساخت نیز شاهد هستیم به دلیل مدت‌زمان زیاد خواب سرمایه، درخواست‌ها کاهش یافته و سازندگان تمایلی برای احداث ساختمان جدید ندارد.

کارشناس بازار مسکن ادامه داد: در شرایط موجود اگر اتفاق خاصی نیفتد به نظر نمی‌رسد تغییر معناداری در قیمت ساختمان و اجاره داشته باشیم و اگر تغییری هم باشد به‌صورت نزولی نخواهد بود.

وی بیان کرد: اگر اتفاقاتی در اقتصاد عمومی کشور به وجود بیاید و گشایش‌هایی در مذاکرات بین‌المللی صورت بگیرد با پایین آمدن قیمت ارز و به‌واسطه آن کاهش قیمت نهاده‌های ساختمانی می‌توانیم شاهد ریزش قیمت باشیم که این موارد بستگی به سیاست اقتصادی کشور دارد اما در حال حاضر هیچ نشانه‌ای مبنی بر کاهش قیمت در بخش مسکن وجود ندارد.

سرحدی درباره قیمت مسکن در تهران اظهار کرد: در حال حاضر قیمت املاک از نرخ واقعی بیشتر است و سازندگان به دلیل اینکه با یک بازار کند مواجه هستند حاشیه سود خود را بالا می‌برند تا با حداقل معامله، حداکثر سود را کسب کنند.

وی تصریح کرد: افرادی که در این بازار فعالیت می‌کنند افراد قدرتمندی هستند که می‌توانند ساختمان را احتکار کنند تا با گذر زمان به قیمت‌های موردنظر خود برسند به همین دلیل مالکان خانه‌های خالی هیچ مشکلی برای نگهداری واحدها ندارند.

کارشناس بازار مسکن درباره تأثیر سایت‌های اینترنتی بر قیمت‌ها گفت: سایت‌ها منبعث از آژانس‌های مشاوران املاک است و این سایت‌ها از آژانس‌ها تأثیر می‌گیرند و قیمت‌ها را کاذب افزایش می‌دهند تا سود بیشتری کسب کنند.

blank

خرید ملک در متاورس!!

خرید زمین در متاورس چقدر قابل اعتماد است؟  اگر روزگاری در بنگاه‌های املاک دنبال زمین و خانه می‌گشتیم و در...

blank

پشت پرده افزایش قیمت مسکن !

یک کارشناس اقتصادی با اشاره به افزایش معاملات صوری در دفاتر مشاور املاکی با هدف افزایش قیمت مسکن، گفت: تمام...

blank

نقش مشاران املاک در گرانی ملک

گسترش نیوز نوشت: بهرویان گفت: باید برای مشاوران املاک سامانه در نظر گرفته شود تا با تعیین یک نرخ کمیسیون...

blank

پایان حق کمیسیون نجومی املاکی‌ها

بعد از تصویب بسته پیشنهادی وزارت راه برای ساماندهی بازار اجاره در شورای‌عالی هماهنگی اقتصادی سران قوا، این وزارتخانه بسته...

blank

بازار مسکن به برجام گره خورده

عضو هیات مدیره مشاوران املاک اظهار داشت: واقعیت این است که پروژه مالیات ستانی از خانه‌های خالی شکست خورده‌ است....

blank

کوچ مستاجران شدت گرفت!

وضعیت بازار اجاره، بسیاری از مستاجران را مجبور به نقل مکان از منطقه فعلی خود کرده است. به گزارش ۹...

ارسال نظرات

لطفا برای ارسال و بازدید نظرات به حساب کاربری خود باید وارد شوید!